انتخاب کالای خواب مناسب،یعنی انتخاب سالم زندگی کردن!

هر انسان حدود یک سوم از عمر خویش را در خواب سپری می‌ کند، بنابراین شایسته است زمان و پول کافی برای تهیه لوازم خوابمان صرف کنیم . هرچند تعریف تشک و بالش راحت و خوب برای هر شخص متفاوت است، اما نکات ذکر شده می‌تواند یک راهنمای گام به گام برای آشنایی شما با اصول خرید یک سرویس خواب مناسب باشد.

نوع تشک را درست انتخاب کنید:

امروزه شاهد انواع و اقسام تشک های مختلف هستیم که هر کدام نام جداگانه دارند و مشخصاتشان با اصطلاحات بسیار گیج کننده ای عنوان می‌شود. سه اصطلاح اساسی که باید معرفی می کنیم به شرح زیر است:

فنردار ، حافظه دار ، لاتکس

تشک های فنری از کلاف های سیم جداگانه که حالت پیچشی دارند (Coil) ساخته شده اند. این تشک ها سطح بالایی از استحکام و تنفس را ارائه می‌کنند و خوابی عالی در شب های گرم برای شما به ارمغان می آورند.

تشک فنردار-تخت خواب-متریال ساخت
تشک فنردار-تخت خواب-متریال ساخت

تشک های مموری فوم از مواد شکل پذیر ساخته شده اند که قادرند به شکل بدن شما در آیند، این نوع از تشک ها که بیشتر برای بیماران استفاده می‌شوند، برای تسکین درد بی نظیر هستند.با این حال ممکن است در هنگام خواب شبانه بسیار گرم شوند.

تشک حافظه دار-تخت خواب-متریال ساخت
تشک حافظه دار-تخت خواب-متریال ساخت

سومین نوع تشک ،  تشک لاتکس فوم نام دارد که هر دو خاصیت تنفس و استحکام را دارد، ضمن این که ضد حساسیت هم هست ، شما می‌توانید یکی از انواع این تشک ها را انتخاب کنید یا این که ترکیبی از آن ها را انتخب کنید.

تشک لاتکس-تخت خواب-متریال ساخت
تشک لاتکس-تخت خواب-متریال ساخت

ضمانت نامه تشک را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که تشک شما دارای ضمانت نامه مناسب باشد (ضمانت ۱۰ ساله یا بیشتر) البته به یاد داشته باشید که ضمانت یاد شده در صورتی اعتبار خواهد داشت که خود شما به درستی از تشک محافظت کرده باشید، چرا که چیزهایی مانند لکه های کثیف باقی مانده بر روی تشک شامل ضمانت نامه نمی شوند.

اگر قصد خرید سرویس‌خواب ایمن و سالمی دارید، رعایت نکات زیر ضروری ست :

بدون ‌شک سرویس‌خواب شامل تخت، تشک ، پا تختی است که مهم‌ترین وسایل اتاق‌خواب هستند. تخت خواب فضایی است که به بدن احساس راحتی و امنیت می‌دهد و باعث می‌شود که ما در حالت افقی ، گردش‌خون مناسبی داشته باشیم و تسکین و آرامش را تجربه کنیم. پس باید در انتخاب تخت خواب دقیق بود اگر قصد خرید سرویس‌خواب دارید و سلامت و ایمنی آن برایتان مهم است.
برای انتخاب تخت خواب مناسب اولین موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که چه کسی قرار است از آن استفاده کند.
تخت خواب بزرگ راحتی شما را تضمین می‌کند ولی باید به ابعاد اتاق‌خوابتان هم توجه کنید. یک تخت بزرگ می‌تواند تمام فضای اتاق را بگیرد و رفت و آمد شما را مشکل کند. پس در زمان خرید و انتخاب تخت، اول به حجم جسم فرد استفاده‌کننده و بعد به ابعاد اتاق‌خواب توجه کنید.
برای امتحان‌ اندازه تخت باید در نظر گرفت که شخص به راحتی بتواند در آن دراز بکشد و فضای کافی در بالای سر و قسمت پایین تخت داشته باشد. تخت‌های دو نفره نیز باید به‌ اندازه‌ای بزرگ باشد که هر دو در آن احساس راحتی کنند.

تخت خواب ارگونومیک

برای تخت‌های یک نفره عرضی بین ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر مناسب است. اگر چاق هستید یا در خواب زیاد غلت می‌زنید و حرکت می‌کنید بهتر است تختی با عرض ۱۱۰ سانتی‌متر انتخاب کنید. تخت‌های دو نفره هم باید عرضی بین ۱۳۵ تا ۱۵۰ سانتی‌متر داشته باشند.
بهتر است طول تخت خواب یک نفره برای جوانی بلند قد ۲ متر باشد.
برای بزرگسالانی با حجم جسم متوسط، طولی به‌ اندازه ۱۹۰ سانتی‌متر کافی است.
ابعاد تخت‌های کودکان و نوزادان هم به سن و قد کودک بستگی دارد.
نکته دیگر، ارتفاع تخت خواب است. تخت خواب نباید خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد، ارتفاعی بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر برای تخت خواب مناسب است تا رفتن به تخت و خارج شدن از آن و همین‌طور مرتب کردن روتختی و ملحفه‌ها برای شما راحت باشد.
اگر شخصی که می‌خواهد تخت خواب بخرد، در تخت کم تحرک است این ارتفاع می‌تواند بین ۵۰ تا ۵۵ سانتی‌متر نیز باشد.
برای چیدمان تخت خواب هم باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. تخت را باید در اتاق به گونه‌ای قرار دهید که قسمت سر به سمت دیوار باشد تا خارج شدن و داخل شدن از آن راحت باشد. قسمت بالایی تخت هم که معمولا مرتفع‌ترین بخش تخت خواب است و همان قسمت سر یا قسمت بالش می‌شود، می‌تواند جدا یا چسبیده به دیوار باشد که با توجه به راحتی‌تان می‌توانید یکی از این ۲ را انتخاب کنید.

سلامت تخت خواب

با توجه به تمایل خود جنس تخت خوابی  را که می خرید را یا توجه به  اصول بهداشتی انتخاب کنید . چوب، ام‌دی‌اف و فرفورژه همچنان مهم‌ترین گزینه‌های شما هستند. اگر می‌خواهید تخت‌های چوبی یا ام‌دی‌افی بخرید که رنگ یا جلا خورده‌اند، دقت کنید که بوی رنگ برایتان آزاردهنده نباشد. خجالت نکشید، جلو بروید و تخت خواب مورد علاقه‌تان را بوکنید! اگر بوی ناخوشایندی به مشامتان خورد هرگز آن تخت را با فکر اینکه چون نو است بو می‌دهد نخرید چون این بو تا ماه‌ها باقی می‌ماند و ممکن است واقعا روی کیفیت خوابتان تاثیر بگذارد. اگر آسم یا آلرژی دارید هرگز نباید در تخت خوابی بخوابید که بوی رنگ یا جلا می‌دهد.
نکته دیگر اینکه زیر تخت خواب بعد از مدتی محل تجمع گردوغبار و مایت‌ها می‌شود و باید مرتب گردگیری و نظافت شود. بنابراین موقع خرید دقت کنید که در زیر تخت حتما فضای خالی وجود داشته باشد تا تمیز کردن آن آسان باشد. برای اینکه بتوانید به راحتی دستتان را زیر تخت ببرید یا از جاروبرقی برای تمیزکردن زیر تخت استفاده کنید باید فاصله تخت تا زمین حداقل ۳۰ سانتی‌متر باشد.
اگر قصد دارید تخت خواب یا میزتوالت چوبی دست دوم بخرید، حتما شکاف‌های این وسایل را برای بررسی وجود حشره خونخواری موسوم به ساس تخت خواب بررسی کنید و در صورت وجود شکاف‌ها و درزها، حتی اگر از وجود ساس مطمئن نیستید، برای احتیاط می‌توانید این لوازم را قبل از ورود به خانه با جاروبرقی پاکسازی و بعد سم‌پاشی کنید. ساس تخت خواب موجود خون‌آشامی است که در شکاف‌ها و درزهای لوازم چوبی لانه و از خون انسان و دیگر حیوانات تغذیه می‌کند.

ایمنی تخت خواب و میز توالت

اگر می‌خواهید تخت خواب فرفورژه یا همان فلزی بخرید حتما مراقب لبه‌های نوک‌تیز باشید. به خصوص اگر بچه کوچک دارید بهتر است سرویس‌خوابی انتخاب کنید که گوشه‌های منحنی و نرم داشته باشد تا اگر پای کسی لغزید و روی لبه‌های تخت یا میزعسلی افتاد آسیب جدی نبیند.
نکته مهم دیگر آینه میزتوالت است که می‌تواند حوادث جبران ناپذیری به بار آورد. میزتوالت‌های موجود در بازار دو دسته‌اند: گروهی که آینه به میز متصل است و گروهی که آینه شان جداست و روی میز قرار می‌گیرد. بهترین انتخاب برای کسانی که بچه کوچک دارند آینه‌های چسبیده به میزتوالت است ولی اگر مدلی را پسندیده اید که آینه از میز جداست، حتما آن را با پیچ و مهره یا اتصالات دیگر به دیوار نصب کنید تا ثابت شود و امکان سقوطش وجود نداشته باشد.

میزهای کنار تخت خواب

میز کنار تخت خواب یا همان میزعسلی، وسیله کمکی مهمی در اتاق‌خواب هرکس است . حتی می‌توان گفت برای افراد مسن وجود این نوع میزها در اتاق‌خواب ضروری است چون می‌توانند برای گذاشتن تلفن، ساعت، دارو و… از این میزها و کشوهای آن استفاده کرد. برای اینکه استفاده از این نوع میزها راحت باشد، باید برای انتخاب آن به موارد زیر توجه کرد.

 سطح این نوع میز باید فضای کافی برای قراردادن وسایل مورد استفاده را داشته باشد. باید حداقل طول و عرض سطح آن به‌ ترتیب ۵۰ و ۴۰ سانتی‌متر باشد.
ارتفاع میزعسلی برای قابل‌رویت بودن و قابل‌دسترس بودن آسان وسایل روی آن در زمان دراز کشیدن روی تخت، باید به‌ اندازه کافی بلند باشد. برای این امر، ارتفاعی بین ۶۵ تا ۷۰ سانتی‌متر توصیه می‌شود.
برای جلوگیری از افتادن وسایل روی آن باید حداقل ۳ لبه میز کمی بلندتر از سطح آن باشد.
همچنین توصیه می‌شود که این نوع میز با زمین حداقل ۱۸ سانتی‌متر فاصله داشته باشد تا کار تمیز کردن زیر آن راحت و آسان باشد و نیازی به خم‌شدن زیاد نباشد.
برای اینکه از این میزها استفاده بهتری داشته باشید، باید حداقل یک کمد و یک کشو با دستگیره داشته باشند تا بتوانید علاوه بر استفاده رویه (سطح) این میزها، از آنها برای نگهداری وسایل مورد نیاز نیز استفاده کنید.

توصیه آخر

اما شما به کدام مورد نیاز دارید؟ اگر بودجه کمی برای سرویس خواب در نظر گرفته اید (حدود ۱ تا ۵/۱ میلیون تومان) ناچارا باید از بین سرویس های ملامینه گزینه خود را انتخاب کنید. هرچند ممکن است چند گزینه MDF نیز بتوانید با این بودجه تهیه کنید اما توصیه ما یک محصول با کیفیت ملامینه است و نه یک سرویس خواب ام دی اف نا مرغوب. اگر قصد دارید بیش از این مبلغ هزینه کنید گزینه های شما بسیار متنوع خواهد بود و علاوه بر محصولات ملامینه از سرویس های ام دی اف نیز حتما در بین بازدید های خود دیدن فرمایید. اما اگر نیاز به یک سرویس خواب خاص دارید و به دنبال محصولی هستید که در کمتر جایی نمونه آن قابل مشاهده باشد پس حداقل باید ۵/۳ میلیون تومان برای سرویس خواب خود بودجه در نظر بگیرید تا بتوانید از بین مدل های چوبی و استیل یک مورد را انتخاب کنید.

اگر بودجه کمی در اختیار دارید اصلا نگران انتخاب محصولات ملامینه نباشید. سرویس خواب به ندرت در معرض آب قرار می گیرد (پس احتمال باد کردن آن بسیار پایین است) و اگر از تولید کننده معتبری محصول خود را خریداری کنید و از ورق و ماشین آلات مرغوب استفاده شده باشد آنگاه به احتمال بسیار زیاد سرویس خواب شکیل و مرغوبی تحویل خواهید گرفت.

در آخر توصیه ما به شما خرید از فروشگاه های معتبر است چراکه نکات ریز و جزیی بسیاری هنوز وجود دارد و این نکات از دید خریدار تقریبا پنهان است. پس بهتر است از یک فروشنده با تجربه خرید کنید تا در صورت بروز هر گونه اشکال و ایرادی، یک شخص یا شرکت پاسخگو برای حل مشکل وجود داشته باشد.

 

سلامتی-انتخای درست-تخت خواب مناسب
سلامتی-انتخاب درست-تخت خواب مناسب