در زمستان چطور لباس بپوشیم؟

نقشه بازار- در زمستان چه بپوشیم؟

پوشیدن لباس مناسب برای فصل سرد، بر خلاف آنچه به نظر می رسد خیلی هم آسان و پیش‌پا افتاده نیست. اما من به شما قول میدهم اگر چند نکته ساده را رعایت کنید، هیچ وقت از تغییرات ناگهانی هوا در پاییز و زمستان خاطر مبارکتان رنجیده نخواهد شد! با رعایت نکاتی که بازارمپ به شما پیشنهاد میکند بهترین لباس زمستانی ممکن را بخرید و بپوشید.

 

یادتان باشد پوشیدن یک لباس خیلی ضخیم گزینه مناسبی نیست!

حتما این را زیاد شنیده اید که ایران کشور چهارفصل است. این جمله درست مرکز سیبل را نشانه گرفته است. بله! کشور چهار فصلی که نه تنها در یک روز مشخص سال ممکن است در گیلان باران بهاری و خنک بیاید و در بوشهر آنقدر گرم و شرجی باشد که در هر دو نقطه به یک اندازه لباسهایتان خیس شود، بلکه ممکن است در فصل زمستان ناگهان نیاز به کولر را در لحظه احساس کنید! پس بهتر از به جای پوشیدن یک لباس ضخیم که هیچ انتخابی برای شما قائل نیست، چند لایه لباس با بافت نازکتر بپوشید تا در مواقع نیاز بتوانید از حجم گرمای بی امان نیز بکاهید! به علاوه من به شما اطمینان میدهم گرمای بیشتری را هم با این روش دریافت میکنید! این یک نکته ظریف برای پوشیدن لباس زمستانی است.

 

نقشه بازار- لباس زمستانی مناسب
نقشه بازار- لباس زمستانی مناسب

 

برنامه روزانه تان را مشخص کنید!

فکر نمیکنم اگر در یک روز پرهیجان و پر از فعالیت‌های بدنی، خیلی لباس بپوشید، از ایده گرم بودن لذت ببرید. به علاوه اگر قرار است بیشتر روز را هم در فضای بسته ای مثل محیط کار بگذرانید دیگر اصلا از پوشیدن لباسهای خیلی گرم خوشحال نخواهید شد. در عوض اگر قرار است برای قدم زدن و تفریح و خرید بیرون بروید، به اندازه کافی لباس بپوشید. توصیه شخص من این است که دستها و پاهایتان را هم گرم نگه دارید اگر همچنان دوست دارید شب راحت بخوابید!

نقشه بازار- لباس زمستانی مناسب
نقشه بازار- لباس زمستانی مناسب

جوراب گرم بپوشید!

چه احساسی خواهید داشت اگر حین راه رفتن انگشت هایتان را احساس نکنید ؟ یا زمانی که دارید کفشهایتان را در می‌آورید با یک جفت پای بی حس شده و قرمز مواجه شوید؟ البته که بعد از این احساس فرو رفتن زیر لحاف احساس دلنشینی خواهد بود اما امیدوارم این احساس را به قیمت یک روز طولانی تجربه نکنید. بهتر است به جای آن یک جفت جوراب پشمی بخرید که خیلی هم ضخیم نباشد تا کفشهایتان هم آزار دهنده نشود. هرچند بهتر است وقتی برای زمستان کفش میخرید، با سایز کمی بزرگتر بخرید که چندان پوشیدن جوراب ضخیم آزارتان ندهد. فکر کنید با پاهای گرم در برف راه رفتن چه لذتی به دنبال خواهد داشت! (البته اگر برف بیاید!)

 

نقشه بازار- لباس زمستانی مناسب
نقشه بازار- لباس زمستانی مناسب

 

خیلی ساده، کت و یا کاپشن مناسب بخرید!

بگذارید یک خبر بد به شما بدهم حتی اگر یک کمد پر از لباس گرم داشته باشید و تنوع کت‌هایتان سر به فلک بزند اما یک کت مناسب نداشته باشید در واقع شما هیچ لباس زمستانی مناسبی ندارید! بهترین توصیه ها در مورد خرید کاپشن این ها است ، با یادآوری این نکته که شما دارید لباس نسبتا گرانی میخرید بهتر است کمتر ریسک خرید بدون دقت را بپذیرید. اما اگر یک خرید خوب داشته باشید شاید تا سالها به دوباره خریدن آن احساس نیاز نکنید.

  • کت آستر دار بخرید: دقت کنید که بین آستر و پارچه اصلی یک عایق از جنس کرک یا پر هم به کار رفته باشد. بعدها، در روزهای سخت زمستان از من تشکر خواهید کرد چون همین عایق شما را گرم نگاه خواهد داشت.
  • اگر در دستورالعمل نگهداری از کت یا کاپشنی که میخرید زیاد دستور داده بودند از خرید آن صرف نظر کنید! کت خوب کتی است که همیشه و در هر شرایطی در کنار شما باشد. فکر کنید به شما بگویند آن را آویزان نکنید، در محل کار میخواهید با کت محترمتان چه رفتاری داشته باشید؟
  • زیپ، دکمه، درز، جیب (جیب های بزرگ و گرم)، همه را چک کنید. هر گونه محل نفوذ در این موارد در روزهایی که باد سرد می‌وزد شما را کلافه خواهد کرد!
  • اگر کت انتخابی شما کلاه هم داشته باشد، یک امتیاز بزرگ به آن بدهید. کمی پایین تر دلیل آن را خواهید فهمید.

 

نقشه بازار- لباس زمستانی مناسب
نقشه بازار- لباس زمستانی مناسب

برای چندمین بار، پاهایتان را گرم نگه دارید!

شما هم از آن دسته آدمهایی هستید که یک بافت، یک جلیقه، و یک کاپشن میپوشید و همینطور تنها یک شلوار جین یا کتان؟

خب باید بگویم که اشتباه میکنید. گرم نگاه داشتن پایین تنه به اندازه گرم نگاه داشتن بالاتنه مهم است. سعی کنید حداقل یک شلوار یا ساق پای نازک اما گرم زیر شلوارتان بپوشید.

 

کلاه، یک راه ساده برای فرار از سردرد یا سرماخوردگی.

خیلی وقتها ما از گوشهایمان سرما میخوریم. هیچ وقت این احساس را نداشته اید که باد توی گوش‌تان پیچیده و یک سرسنگینی خاص با اطرافتان پیدا کنید انگار که از دست همه عصبانی هستید؟ خب راهش این است که در زمستان کلاه بپوشید. بسیاری از آدمها همین که گوش‌هایشان یا پیشانی‌شان گرم میشود خوش اخلاق هم میشوند.

آخرین و بهترین توصیه: خشک بمانید.

برای لباس زمستانی خوب پوشیدن تنها نکات بالا کافی نیستند. برای درک این نکته فقط برایتان یک مثال میزنم! با موی خیس جلوی باد کولر بنشینید. فکر میکنم به اندازه کافی قانع شده باشید که در روزهای بارانی از چتر استفاده کنید و اگر هم خیس شدید به سرعت خودتان را به بخاری معرفی کنید.

 

 

از کجا بخریم!؟

برای این همه توصیه، مسلما باید راه حلی هم پیشنهاد بدهم. نه؟! اگر نمیدانید از کجا لباس زمستانی گرم بخرید در حالی که خیلی هم مجبور نشوید پول زیادی بپردازید، بهتر است به این بازارها سر بزنید.

نقشه بازار- بازار بزرگ تهران
نقشه بازار- بازار بزرگ تهران

 

مسلما پیشنهاد اول ما، بازار بزرگ تهران است! در این بازار هرچه که به ذهن شما و من میرسد را میشود پیدا کرد. که علاوه بر تنوع، از قیمت‌های نجومی هم خبری نیست. بنابراین پیش از رفتن به هر محلی سر زدن به اینجا را فراموش نکنید. من از روی نقشه «بازارمپ» یک اسکرین شات از مرکز لباس فروشی های بازار تهران روی نقشه گرفته ام که کار شما را آسان کنم. نصب اپلیکشن بازارمپ راهنمای خوبی برای خرید شما خواهد بود!

 

بازارمپ
نقشه بازار- لباس زمستانی مناسب، اپلیکشن

بازار قائم تجریش:

اما اگر نمیخواهید به بازار بزرگ در جنوب تهران بروید، شاید یکی از شمالی ترین نقاط شهر، یعنی میدان تجریش را ترجیح بدهید. پاساژ قائم در حوالی میدان تجریش، به شما لباسهای مناسب با قیمت های کمتر از اطرافش نجومی را پیشنهاد میکند!

 

غرب تهران: گران یا مناسب؟

شاید اولین چیزی که از بازارهای غرب تهران به ذهن شما بیاید «برند» های گران و عجیب باشد اما کمی پاساژ گردی، امکان خریدهای ارزانتری را هم به شما میدهد. کمی حوصله به خرج بدهید! بازارچه سنتی ستارخان، مرکز خرید تیراژه و بوستان شاید از گزینه‌هایی باشد که سر زدن به آنها شما را پشیمان نکند.

 

و در نهایت:

چه اهل تهران باشید و چه نباشید حتما نام بازارهای مرکز تهران به گوشتان خورده است. میدان ولیعصر و کمی پایین تر خیابان جمهوری، دو مرکز خرید بزرگ و با دسترسی آسان هستند که لباس هایی با قیمت متوسط و تنوع بالا در آنها پیدا خواهید کرد.

 

تهیه و تدوین: بازارمپ